środa, 1 czerwca 2011

Ryby - Słodkowodne olbrzymy


Duże ryby są powszechnie kojarzone z rekinami.  Jest to prawda, ale niepełna – ryby niewiele mniejsze od tych morskich, można spotkać w dużych rzekach całego świata. Duże gatunki ryb słodkowodnych są jednak skrajnie zagrożone wyginięciem, nie tylko za sprawą amatorów wędki.

Za największą współcześnie żyjącą rybę uznaje się rekina wielorybiego (Rhincodon typus). Ten morski olbrzym dorasta do 12 metrów długości i prawie 15 ton wagi.  Wbrew pogłoskom o krwiożerczości rekinów jest całkowicie niegroźny bo odżywia się planktonem. O żarłaczach, rekinach czy też dużych płaszczkach świat wie jednak od dawna. Natomiast o niewiele mniejszych słodkowodnych gatunkach ryb wiemy stosunkowo niewiele. Co gorsza, zanim dowiemy się wystarczająco dużo, niektórzy z bohaterów tego artykułu mogą już wyginąć. Trzy lata temu, biolog Zeb Hogan wspólnie z National Geographic rozpoczął realizację pionierskiego projektu „Megafishes” – mającego na celu dokumentację i poznanie biologii największych gatunków słodkowodnych ryb świata. Biologa zainteresowały ryby żyjące w słodkiej wodzie, mające minimum 2 metry długości i 100 kilogramów wagi. Okazało się, że istnieje jeszcze kilkadziesiąt gatunków takich ryb, chociaż wiele z nich jest na skraju wyginięcia. Najciekawsze z nich przedstawiam poniżej.

Tołpyga (hypophthalmichthys molitrix L) Rodzina: karpiowate (cyprinidae)

• Występowanie: stawy, wyrobiska i jeziora.

• Morfologia: tołpyga ma wyciągnięte ciało, wydłużone, owalne w przekroju, linia boczna wyraźna lekko zakrzywiona do dołu. Głowa jest szeroka i spiczasta, tępo zakończona z małą paszczą skierowaną skośnie ku górze. Oczy małe i nisko osadzone.

• Żerowanie: tołpyga żywi się głównie planktonem i drobnym pokarmem roślinnym. Dorosłe osobniki polują głównie na robaki, mięczaki, a także małe ryby. Ich przewód pokarmowy wydłuża się przekraczając 4-5-krotnie długość ciała.